Stora scen

Pagan Fury

6 June kl 21:00
Stora scen

Louisiana Avenue

9 June kl 19:30
Stora scen

Cotton Club

5 June kl 20:00
Stora scen

Paolo Mendonca

8 June kl 21:00
Program

Allt som händer på Smaka på Stockholm

5 juni onsdag
13:00

Kockduell

Klas Lindberg och Johan Backeus inleder evenemanget  i en spännande kockduell på matsvinn från festivalens restauranger och från annan matlagning i Zero Waste-paviljongen mm.  

Stora scen
15:00

Kockduell

Karoline Nordenfors vs. Anna Antonia Svedberg  i en spännande kockduell på räddad mat från festivalens restauranger och från annan matlagning i Foodtech Village Paviljongen.

Stora scen
17:00

Invigning med extra stort Zero Waste-fokus

Evenemanget invigs av Paul Svensson tillsammans med Johan Gottberg, Niklas Ekstedt och Johan Jörgenssen med ett Extra stort Zero Waste-fokus på att räddar mat. [2019.05.27]

Stora scen
6 juni torsdag
13:00

Kockduell på Zero Waste Day

Hanna Normark och Elvira Lindqvist i en spännande kockduell på matsvinn från festivalens restauranger och från annan matlagning i Foodtech Village-paviljongen mm.  

Stora scen
15:00

Kockduell på Zero Waste Day

Markus Pettersson mot Stefan Eriksson i en kockduell på matsvinn från festivalens restauranger och från annan matlagning i Zero Waste-paviljongen mm.  

Stora scen
17:00

Kockduell på Zero Waste Day

Joseph Otway och Paul Svensson i en kockduell med räddad mat och extra stort Zero Waste-fokus  på Zero Waste Day  

Stora scen
7 juni fredag
13:00

Kockduell

Kockarna  Sara Begner vs. Filip Poon i spännande kockduell på matsvinn från festivalens restauranger och från annan matlagning i Zero Waste-området mm.

Stora scen
15:00

Kockduell

Tommy Eriksson och David Lundqvist  i kockduell på matsvinn från festivalens restauranger och från annan matlagning i Zero Waste-paviljongen mm.

Stora scen
17:00

Kockduell

Erik Andersson vs Ulf Wagner i dagens sista kockduell på  räddar mat  med extra fokus på Zero Waste.

Stora scen
8 juni lördag
13:00

Tips på Världshavsdagen om hållbar tonfisk

Frida Ronge  både lagar och pratar om hållbar tonfisk. Linnéa Engström, program-direktör för Skandinavien och Östersjöregionen på  MSC och berättar om varför det är så viktigt att välja miljömärkt tonfisk.

Stora scen
15:00

Kockduell på Världshavsdagen

Anna Broms  vs. Desirée Jaks  i kockduell med matsvinn från festivalens restauranger och från annan matlagning i Zero Waste-paviljongen mm.

Stora scen
17:00

Lagar fisk på Världshavsdagen

Zero Waste-fokus på Världshavdagen med Frida Ronge från TAK  som ger tips & tricks

Stora scen
9 juni söndag
13:00

International Chef Challenge – Alternate Proteins

Challenge 1: Chantelle Nicolson & Alex Cronwall Ståhl [2019.05.30] vs Kate Snow & Thilde Mårtensson Challenge 2: Sandro Demaio & Natacha Gomez vs Maximilian Lundin & Manjit Singh Gill

Stora scen
15:00

International Chef Challenge – Biodiversity

Challenge 3: Palmiro Ocampo & Meghan Kholi vs Arthur Potts Dawson & Leonilda “Nuqy” Ximenes & Alva K. Lim  Challenge 4: Maurits van Vroenhoven & Ronald van Laars vs Lerato Sitole & Michael Elégbèdé [updated 2019.05.30]

Stora scen
17:00

International Chef Challenge – Food waste

Challenge 5: Michael Elégbèdé & Natacha Gomez vs Lerato Sitole’s  & Yi-Wen Challenge 6: Manjit Singh Gill & Megha Kholi vs Sandro Demaio & Anders Nordström, Ambassador for Global Health [updated 2019.05.30]

Stora scen