Program

Allt som händer på Smaka på Stockholm

5 juni tisdag
12:00

Mississippi Seven Jazz & Blues Band

Sjumannabandet Mississippi Seven arbetar med återvinning av hot jazz classics

Stora scen
13:00

Kockduell

Kockduell mellan Olle Tagesson Cellton och en samisk kock. Vilken publicerar vi inom kort.

Stora scen
13:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
14:00

Missisippi Seven Jazz & Blues Band

Sjumannabandet Mississippi Seven arbetar med återvinning av hot jazz classics

Stora scen
15:00

Kockduell

Kockduell med Coops provkökschef Sara Begner mot en samisk kock (mer info inom kort)

Stora scen
15:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
16:00

Povels Naturbarn

Lotta Ramel, Mikael Ramel och  Backa Hans Eriksson framför underfundiga texter och munter musik.

Stora scen
17:00

Kockduell

Kockduell mellan Sébastien Boudet och Mikael Einarsson

Stora scen
17:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
18:00

Courtesy of

Courtesy Of spelade förra året, och lade då ut en livevideo från festivalen med ”Still in love with you”. Låten fick en enorm viral spridning med flera tusen glada kommentarer och över 800(!) delningar. 

Stora scen
19:00

Blacknuss 19-22.00

Blacknuss – ett av Sveriges hetaste liveband med r&b, soul och skön partymusik uppträder för 3:e året i rad på premiärkvällen.

Stora scen
22:30

Lindboms akustiska

Lasse Lindbom med vänner avslutar kvällens program.

Stora scen
6 juni onsdag
12:00

Alexander Brott Trio

Alexander Brott, en ung jazzmusiker som pendlar mellan Stockholm och New York där han spelar med några av världens främsta musiker inom den traditionella jazzscenen.

Stora scen
13:00

Kockduell

Kockduell mellan Marion Ringborg och Sara Danielsen

Stora scen
13:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
14:00

Johan Eriksson

Himlen är oskyldigt blå-en hyllning till Ted Gärdestad” med Johan Eriksson

Stora scen
15:00

Kockduell

Kockduell mellan Lisa Löner Pulkkinnen och Danna Vu

Stora scen
15:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
15:50

Lions

Lions insamling till Astrid Lindgrens barnsjukhus

Stora scen
16:00

Broarna i Madison County

Låtar från Brodwaymusikalen med samma namn

Stora scen
17:00

Kockduell

Kockduell med Karoline Nordefors och vi återkommer inom kort med hennes duellant

Stora scen
17:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
18:00

Cecilia Thorngren

Cecilia är sångerska och skådespelare, som tolkar sånger från Karl Gerhard till Madonna.

Stora scen
19:00

Tjaut

Tjaut är en kvartett glada musiker som när en mångårig kärlek till Irland

Stora scen
20:00

Stockholm Serenaders

Njut av evergreens med Rickard Häger, Benke Skogholt, Matts Alsberg, Johan Lindman, Rickard Valdes och Gunnar Thullberg.

Stora scen
21:00

Louisiana Avenue

Här blandas R&B, soul och funk med en glädje som hämtat från New Orleans och Mardi Gras-stämning.

Stora scen
22:30

Lindboms akustiska

Lasse Lindbom med vänner avslutar kvällens program.

Stora scen
7 juni torsdag
12:00

Visa förr och nu – Christian W Lindberg

Visa förr och nu gästas av Sam Carlqvist som läser dikter. Övriga gästartister är

Stora scen
13:00

Kockduell

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Stora scen
13:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
14:00

Elias Kahila Solocello

Finnish rockcello-virtuoso Elias Kahila, 35, is about to revolutionaize the view of the cello. Kahila´s trademark “shufflebow groove” technique updates cellos rhytm abilities while Kahila´s funky “bass-cello” technique – playing cello in horizontal way, similar to Flea from the RHCP, adds another new twist.

Stora scen
15:00

Kockduell

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Stora scen
15:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
16:00

Menigo delar ut Nyskaparstipendiet

Med Nyskaparstipendiet vill Menigo premiera människorna bakom en innovation, metod eller produkt som bidrar till att skapa framtidens hållbara måltidsupplevelser. Med Menigos Nyskaparstipendium vill vi inspirera och prisa svenska mathjältar.

Stora scen
16:20

Vasa Gospel

Frälsningsarmén bildade kören VasaGospel 1994.

Stora scen
17:00

Kockduell

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Stora scen
17:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
18:00

Tomas Brink

Tomas Brink – aktuell med singeln ”Så länge jag är jag” och albumet ”Ur minnet, från hjärtat till livet”.

Stora scen
19:00

Happy Souls Band

Spelar klassiska Soul/Rock/ Pop hits från 50-60-70-80 talet & framåt.

Stora scen
20:00

Abalone Dots

Folkmusik framförd av Louise Holmer, Rebecka Hjukström och Sophia Hogman i Abalone Dots som debuterade 2007 med skiva From A Safe Distance.

Stora scen
21:00

Noice

Noice slog 1980 igenom över en natt efter TV-programmet Måndagsbörsen med hitlåtarna ”En kväll i tunnelbanan” och ”I natt e hela stan vår”. De kom att bli en av de största svenska rockgrupperna genom tiderna och debutalbumet sålde 100000 ex.

Stora scen
22:30

LIndboms akustiska

Lasse Lindbom med vänner avslutar kvällens program.

Stora scen
8 juni fredag
12:00

Kockduell – Världshavsdagen

Extrainsatt kockduell-program på Världshavsdagen. Mer info publiceras inom kort.

Stora scen
13:00

Kockduell

Kockduell mellan Desirée ”Polski” Jaks  och Håkan Carlsson

Stora scen
13:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
14:00

Lilith Eve presenterar Ida Wiklund

Lilith Eve presenterar Ida Wiklund som hade sitt första singelsläpp förra året med “Mellan dröm och verklighet”. Svensk vispop är det som ligger Ida Wiklund närmast hjärtat.

Stora scen
15:00

Kockduell

Kockduell mellan Andreas Edlund och Jonas Lagerström

Stora scen
15:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
16:00

One Voice

Kören har etablerat sig som en av de största soul- och gospelkörerna i Skandinavien.

Stora scen
17:00

Kockduell

Kockduell mellan Mattias Bosta och Sebastian Lopéz

Stora scen
17:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
18:00

Ell & Hart

Jade Ell och Sheona Urquhart bjuder på skönsång, saxofon och härliga beats samt ett sound som känns både klassiskt och modernt på samma gång.

Stora scen
19:00

Simone Moreno

Brasilianska sångerskan Simone Moreno, mest känd för Timbuktu-duetten ”Vem pra Bahia (Vi drar till Malmö)”.

Stora scen
20:00

The Beautiful Art of Decay

Med influencer från The Velvet underground och Ziggy Stardust.

Stora scen
21:00

Tribute to Eagles

Tribute to Eagles är en hyllning till ett band som med sin unika stil sina välproducerade skivor och de begåvade låtskrivande medlemmarna skapade ett eget klassikt sound.

Stora scen
22:30

Tomas Brink

Tomas Brink – aktuell med singeln ”Så länge jag är jag” och albumet ”Ur minnet, från hjärtat till livet”.

Stora scen
9 juni lördag
12:00

Visa förr och nu – Christian W Lindberg

Elias Kahila (cello) Öivind Glosli (sång, gitarr & mandolin) etc. Emma Sandström (sång) samarbete med Hanna Francis Lisa Fridén mfl.

Stora scen
13:00

Kockduell

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Stora scen
13:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
14:00

Jonas Snitt Band

Info om Jonas Snitt Band presenteras inom kort

Stora scen
15:00

Kockduell

Kockduell med Viktor Ankarberg och vi återkommer inom kort med hans duellant

Stora scen
15:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
16:00

Immanuel Gospel

Gospelkör med hemvist i Stockholm som  förutom Gospel också sjunger Soul, R&B, Pop och Rock.

Stora scen
17:00

Kockduell

Kockduell med Karoline Nordefors och vi återkommer inom kort med hennes duellant

Stora scen
17:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
18:00

Mikael Littwold

Mikael ”Micke” Littwold är en allsidig musiker, låtskrivare och producent som nyligen släppt en platta. Genre: vuxenpop.

Stora scen
19:00

Hometown Marie

Oskar, Simon, Gabriel och Accel spelar country/rock och har nyligen släppt singeln “Better Days”.

Stora scen
20:00

Frank Martini

Superhypen från New York har kommit till Sverige och Frank Martini levererar Hot Jazz i världsklass! Med magisk energi, 3 blås, kontrabas, trummor och piano ser Frank Martini till att hela Kungsträdgården förvandlas till en fest hos The Great Gatsby!

Stora scen
21:00

Peace Conspiracy

EP-aktuella Meja med nystartade bandet Peace Conspiracy gör egna tolkningar av 70-tals klassiker som ”With a little Help from My Friends” och ”Peace Love and Understanding” med hippie rock känsla och ett tydligt budskap. Happy Hippie Rock!

Stora scen
22:30

Lindboms akustiska

Lasse Lindbom med vänner avslutar kvällens program.

Stora scen
10 juni söndag
12:00

Air Mail Big Band

Ett komplett storband liknande de som leddes av Glenn Miller, Duke Ellington och Count Basie.

Stora scen
13:00

Kockduell – International Chef Challange

CHALLANGE 1: Arthur Potts Dawson & Dennis Prescott VS Manal Alalem & Chandra Yudasswara CHALLANGE 2: Mary Sue Milliken & Mitchell Davis VS Ska Mirriam Moteane & David Johansson

Stora scen
13:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
14:00

Air Mail Big Band

Ett komplett storband liknande de som leddes av Glenn Miller, Duke Ellington och Count Basie.

Stora scen
15:00

Kockduell – International Chef Challange

CHALLANGE 3:  Sandro Demaio & Anahita Dhondy VS Hazel Wallace & Arlette Eulert

Stora scen
15:00

Cook-along

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
16:00

Lilith eve presenterar Kora Dolora

Mer info kommer inom kort

Stora scen
17:00

Kockduell – International Chef Challange

CHALLANGE 4: Palmiro Ocampo & Alejandra Schrader VS Kamilla Seidler & Michael Elégbèdé CHALLANGE 5: Eduardo Garcia & Arthur Potts Dawson VS Mary Sue Milliken & Ali Mandhry

Stora scen
17:00

Cook-alonger

Vi återkommer med tema och medverkande kockar

Culinary Theatre
18:00

Anna Sahlene & The New Blues Transfusion

Anna Sahlene med några av landets främsta jazzmusiker, Håkan Broström  (saxofon), Max Schultz (gitarr), Leo Lindberg (orgel) och Chris Montgomery (trummor)

Stora scen
19:15

Crawfish

Ett av Stockholms mest meriterade och renodlade New Orleanscoverband.

Stora scen
20:30

Lustans Lakejer – Live 2018

Efter två succéturnéer där Lustans Lakejer firade 35-årsjubilum på albumen ”Uppdrag i Genève” och ”En Plats i Solen” ger sig bandet nu ut på en sommarturné där de kommer att spela de största hitsen ur sin repertoar. 

Stora scen