Stora scen

Moneybrother

4 June kl 21:00
Stora scen

Sallyswag

2 June kl 21:00
Culinary Theatre

Take Over i Pop up-krogen

2 June kl 11:00
Stora scen

Blacknuss

1 June kl 19:00
Program

Allt som händer på Smaka på Stockholm

1 juni torsdag
11:00

Pop up-restaurangen, 11-23.00 – Systrarna Brydling

Carina Brydling och Ulrika Brydling, Bro Park Krog håller öppet fram till stängning kl.23.00. 

Culinary Theatre
12:00

Mississippi Seven Jazz & Blues Band

Sjumannabandet Mississippi Seven arbetar med återvinning av hot jazz classics

Stora scen
12:00

Cook-along med Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
13:00

Kockduell – Johan Backeus vs. Andreas Printz

Stora scen
13:00

Cook-along med Carina & Ulrika Brydling

Carina Brydling och Ulrika Brydling, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
14:00

Cook-along med Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
14:00

Lilith Eve presenterar Ida Wiklund

Mer om Ida Wiklund

Stora scen
15:00

Kockduell – Tema: Minska klimatavtrycket

Hur minskar vi matsvinnet och matavfallet? Duellanter: Albert Denha vs. Michael Bäckman

Stora scen
15:00

Cook-along med Carina & Ulrika Brydling

Carina Brydling och Ulrika Brydling, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
16:00

Nyskapandestipendiet – Prisutdelning av Menigo

Vinnare av Nyskaparstipendiet presenteras.

Stora scen
16:00

Cook-along med Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
17:00

Kockduell – Ola Håkansson vs. Michael Bäckman

Stora scen
17:00

Cook-along med Carina & Ulrika Brydling

Carina Brydling och Ulrika Brydling, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
18:00

Paolo Mendonca

Sveriges funkrockkung.

Stora scen
18:00

Cook-along med Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
19:00

Blacknuss 19-22.00 & Kristin Amparo som gästartist vid 2 tillfällen

Blacknuss – ett av Sveriges hetaste liveband med r&b, soul och skön partymusik! Lägg till Kristin Amparo – sångerskan med röstresurser som levererar jazz och r&b med en flödande auktoritet. Kombon kan inte bli annat än fantastisk! Kristin medverkar vid två tillfällen under kvällen. 

Stora scen
19:00

Cook-along med Carina & Ulrika Brydling

Carina Brydling och Ulrika Brydling, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
22:30

Lindboms akustiska

Lasse Lindbom med vänner avslutar kvällens program.

Stora scen
2 juni fredag
11:00

Pop up-restaurangen, 11-23.00 – Take Over med Martin Servera

Take Over-teamet med Lisa Lönner Pulkkinen och Malin Karlsson mfl. håller öppet till stängning kl.23.00

Culinary Theatre
12:00

Visa förr och nu – Christian W Lindberg

Elias Kahila (cello) Öivind Glosli (sång, gitarr & mandolin) etc. Emma Sandström (sång) samarbete med Hanna Francis Lisa Fridén mfl.

Stora scen
12:00

Cook-along med Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
13:00

Kockduell – Sigrid Bárány vs. Sara Begner

Stora scen
13:00

Cook-along med Gustav Trägårdh

Gustav Trägårdh, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
14:00

Cook-along med Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
14:00

Lions

Stora scen
14:15

Lilith Eve presentera IIA

Mer om IIA på Facebook

Stora scen
15:00

Kockduell – Roland Persson vs. Magnus Persson

Stora scen
15:00

Cook-along med Gustav Trägårdh

Gustav Trägårdh, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
16:00

Cook-alongmed Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
16:00

Fortunate sons hyllar Creedence Clearwater Revival

Stora scen
17:00

Håkan Carlsson vs. Mimmi Selin

Stora scen
17:00

Cook-along med Gustav Trägårdh

Gustav Trägårdh, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
18:00

Backlash – a tribute to Clash

Backlash är ett Tribute-band som hyllar The Clash – ett av tidernas största rockband med hits som ”London Calling”, ”Train in Vain” och ”Should I Stay or Should I Go”. Med sitt ursprung i den tidiga engelska punken tog man även in influenser från reggae, rockabilly, soul, jazz och hiphop.

Stora scen
18:00

Cook-along med Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
19:00

A.V. thats me

A.V. debuterade i höstas med de singlarna ”Hey I’m New At This” och ”Shake That Ass” som direkt slog sig in på de stora independent-spellistorna på Spotify.

Stora scen
19:00

Cook-along med Gustav Trägårdh

Gustav Trägårdh, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
20:00

The Purple a tribute to Deep Purple

Stora scen
21:00

Sallyswag

Sallyswag är en musikalisk käftsmäll, ett färgsprakande, sceniskt liveband och musikkollektiv.

Stora scen
22:30

Lindboms akustiska

Lasse Lindbom med vänner avslutar kvällens program.

Stora scen
3 juni lördag
11:00

Pop up-restaurangen, 11-23.00 – Proviant, Kungsholmen

Oscar Karlsson och Jesper Skemark på Proviant Kungsholmen håller öppet fram till stängning kl.23.00. 

Culinary Theatre
12:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
12:00

Alexander Brott Trio

Alexander Brott, en ung jazzmusiker som pendlar mellan Stockholm och New York där han spelar med några av världens främsta musiker inom den traditionella jazzscenen.

Stora scen
13:00

Kockduell – Santa Maria vs Juniorkocklandslaget

Kockduell mellan Malin Eriksson, Taste Development Specialist på Santa Maria, duellerar mot Victor Magdeburg från Juniorkocklandslaget.

Stora scen
13:00

Cook-along med Santa Maria och Juniorkocklandslaget

Desiree Jaks, Rasmus Olander och Jesper Jakobsson  samt Kasper Kleihs från Kocklandslaget som leder cook-along på streetfood-tema med Kenwoods köksmaskiner och grillar från Broil King.

Culinary Theatre
14:00

Superdatorn Chef Watson vs. stjärnkockar

Superdatorn Chef Watson utmanar ett lag med stjärnkockar som tävlar utan datorhjälp i en ny kockduell. Förra året vann stjärnkockarna med mycket små marginaler.

Stora scen
14:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
15:00

Stadskampen – Göteborg vs Stockholm

Göteborgaren Ulf Wagner utmanar tillsammans med Robert Maglia  Stockholmslaget Johan Jureskog  (vinnare av Stadskampen 2016) med Magnus Johansson från Rolf´s Kök.

Stora scen
15:00

Cook-along med Santa Maria och Juniorkocklandslaget

Desiree Jaks, Rasmus Olander och Jesper Jakobsson  samt Kasper Kleihs från Kocklandslaget som leder cook-along på streetfood-tema med Kenwoods köksmaskiner och grillar från Broil King.

Culinary Theatre
16:00

Ulf Wagner och Foodini ”skriver” mathistoria

Stjärnkocken Ulf Wagner testar matkunskaperna hos framtidens 3D-matprinter Foodini.  

Stora scen
16:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
17:00

Kockduell – Jennie Wallén vs. Daniel Engellau

Stora scen
17:00

Cook-along med Santa Maria och Juniorkocklandslaget

Desiree Jaks, Rasmus Olander och Jesper Jakobsson  samt Kasper Kleihs från Kocklandslaget som leder cook-along på streetfood-tema med Kenwoods köksmaskiner och grillar från Broil King.

Culinary Theatre
18:00

Flamenco

Ett uppträdande med Lilia Riggio på dans, Erik Steen på gitarr och Ellen Pontara på sång.

Stora scen
18:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
19:00

Stockholm Serenaders

med Rickard Häger och Benke Skogholt

Stora scen
19:00

Cook-along med Santa Maria och Juniorkocklandslaget

Desiree Jaks, Rasmus Olander och Jesper Jakobsson  samt Kasper Kleihs från Kocklandslaget som leder cook-along på streetfood-tema med Kenwoods köksmaskiner och grillar från Broil King.

Culinary Theatre
20:00

Kayo

Kayo gör singel-comeback med senaste albumet ”Sisters in crime”.

Stora scen
21:00

Lasse Lindbom & The Husbands med gästartist Patrik Isaksson

Kvällens gästartist är Patrik Isaksson. The Husbands spelar en sanslös blandning av rock, pop & soul från de senaste 50 åren. 

Stora scen
4 juni söndag
11:00

Pop up-restaurangen, 11-23.00 – Punk Royale

Punk Royale-krögarna Joakim Almqvist och Kalle Nilsson håller öppet fram till stängning kl.23.00.

Culinary Theatre
12:00

Visa förr och nu – Christian W Lindberg

Visa förr och nu gästas av Sam Carlqvist som läser dikter. Övriga gästartister är

Stora scen
12:00

Cook-along med Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
13:00

Kockduell – Mattias Larsson vs. Marcus Bremdahl

Stora scen
13:00

Cook-along med Jennie Walldén

Jennie Walldén, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
14:00

Cook-along med Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
15:00

Kockduell – Lennart Borrwall vs. Milos ”Mille” Malbasic

Stora scen
15:00

Cook-along med Jennie Walldén

Jennie Walldén, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
16:00

One Voice

Kören har etablerat sig som en av de största soul- och gospelkörerna i Skandinavien.

Stora scen
16:00

Cook-along med Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
17:00

Kockduell – Andreas Edlund vs. Fabian Olli Johansson

Stora scen
17:00

Cook-along med Jennie Walldén

Jennie Walldén, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
18:00

Tomas Brink

Tomas Brink – aktuell med singeln ”Så länge jag är jag” och albumet ”Ur minnet, från hjärtat till livet”.

Stora scen
18:00

Cook-along med Sandra Mastio

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sandra Mastio och Panasonics köksmaskiner. En måltid full av intensiva smaker på säsongens frukt och grönt med italiensk feeling

Culinary Theatre
19:00

Anders von Hofsten

med modern soulfunk

Stora scen
19:00

Cook-along med Jennie Walldén

Jennie Walldén, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
20:00

Dan Reed Trio

Dan Reed med Bengt Jonasson och Robert Ikiz

Stora scen
21:00

Moneybrother

När Anders Wendin blev Anders Wendin så blev han det med ett ödmjukt patos av den mest magnifika sorten.

Stora scen
22:30

LIndboms akustiska

Lasse Lindbom med vänner avslutar kvällens program.

Stora scen
5 juni måndag
11:00

Pop up-restaurangen, 11-23.00 – Stefan Ekengren

Köksmästare på Restaurang Hantverket. Pop up-krogen håller öppet till stängning kl.23.00

Culinary Theatre
12:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
13:00

Kockduell – Crister Svensson vs. Nils Molinder

Stora scen
13:00

Cook-along med Jennie Walldén

Jennie Walldén, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
14:00

Haney Love

Anissa Rose Haney,  amerikansk låtskrivare  uppträder med sin man Eric Haney och det nya skivprojektet, Haney Love, med blues/soul/pop influenser.

Stora scen
14:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
15:00

Kockduell – Magnus Åkerström vs. Jonas Lagerström

Stora scen
15:00

Cook-along med Jennie Walldén

Jennie Walldén, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
16:00

Vasa Gospel

Frälsningsarmén bildade kören VasaGospel 1994.

Stora scen
16:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
17:00

Kockduell – Karoline Nordefors vs. Tommy Eriksson

Stora scen
17:00

Cook-along med Jennie Walldén

Jennie Walldén, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
18:00

Karin Risberg

Sångerska i Mats Ronanders band Stockholm Stoner

Stora scen
18:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
19:00

The Beautiful Art of Decay

Med influencer från The Velvet underground och Ziggy Stardust.

Stora scen
19:00

Cook-along med Jennie Walldén

Jennie Walldén, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och en grill från Broil King.

Culinary Theatre
20:00

Courtesy of

Courtesy of släppte 2010 det hyllade Phil Lynott tribute-albumet som spelades in tillsammans med Prags symfoniorkester.

Stora scen
21:00

Creedence Tribute

Ett av Europas bästa Creedence tribute band är här för hylla ett av de största banden inom rockhistorien. En ”nostalgichock”.

Stora scen
22:30

Lindboms akustiska

Lasse Lindbom med vänner avslutar kvällens program.

Stora scen
6 juni tisdag
11:00

Pop up-restaurangen, 11-22.00 – Sixten & Frans

Anton Surtell, Simon Ramn Alenius  och Axel Ohlson samt köksmästaren Simon Eriksson med restaurang Sixten & Frans håller öppet till stängning kl.22.00. Se alla dagars medverkande i Pop up-restaurangen

Culinary Theatre
12:00

Air Mail Big Band

Ett komplett storband liknande de som leddes av Glenn Miller, Duke Ellington och Count Basie.

Stora scen
12:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
13:00

Cook-along med Johanna Westman & Karolina Sparring

Johanna Westman & Karolina Sparring från Mosebacke Matstudio, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och grilarl från Broil King.

Culinary Theatre
14:00

Air Mail Big Band

Ett komplett storband liknande de som leddes av Glenn Miller, Duke Ellington och Count Basie.

Stora scen
14:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
15:00

Kockduell – Desirée Jaks vs. Jonathan Kasche

Stora scen
15:00

Cook-along med Johanna Westman & Karolina Sparring

Johanna Westman & Karolina Sparring från Mosebacke Matstudio, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och grilarl från Broil King.

Culinary Theatre
16:00

Korvbrödsbagarns Dogfight

– Final i tävlingen om Sveriges bästa och mest innovativa korvbrödsportion

Stora scen
16:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
17:00

Kockduell – Johan Andersson vs. Filip Fastén

Stora scen
17:00

Cook-along med Johanna Westman & Karolina Sparring

Johanna Westman & Karolina Sparring från Mosebacke Matstudio, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och grilarl från Broil King.

Culinary Theatre
18:00

Alf Tumble & Petter – Världens största Vinquiz

Tillsammans missionerar duon Alf och Petter för en bättre och osnobbig vinkultur. Frågesport blandas med blindprovning och fet musik. Mer info kommer senare.

Stora scen
18:00

Cook-along med Sigrid Bárány

Lär Dig laga god, nyttig och enkel mat med hjälp av Sigrid Bárány och Panasonics köksmaskiner.

Culinary Theatre
19:00

Tjaut

Tjaut är ett fyrmannaband från Stockholm med svängig folkmusik.

Stora scen
19:00

Cook-along med Johanna Westman & Karolina Sparring

Johanna Westman & Karolina Sparring från Mosebacke Matstudio, i samarbete med Broil King och Kenwood, lär dig laga inspirerande rätter av kött, fisk och grönt med hjälp av Kenwoods köksmaskiner och grilarl från Broil King.

Culinary Theatre
20:30

Lustans Lakejer

Svenska synthpopgrupper som tillfälligt har återförenats i år för att fira att deras banbrytande album ”Uppdrag i Genève” fyller 35 år får avsluta årets 26:e festival. 

Stora scen